12 Ekim 2011 Çarşamba

İpek Hanım Çiftliği

Yaklaşık bir senedir İpek Hanım Çiftliğinin harika sebze ve kahvaltılıklarına abone oldum. Çiftliğin sahibi Pınar hanım İstanbul’dan Aydın Nazilli’ye çocukları ile birlikte göçmüş. Nazilli’de kızı İpek’in ismini verdiği bir çiftlik kurmuş. Önceleri bir hobi olarak başlayan yörük tarımını, bunu uygulayan tüm köy halkını da kalkındıracak bir işe dönüştürmüş. Şu an bu işi yapan köyleri ve çevresi ekolojik köy ilan edilmiş durumda. Ayrıca isterseniz misafirler için yapılan yayla evlerinde de konaklayıp, tarlalardaki ürün hasatına katılabiliyorsunuz.

Pınar hanım her hafta, oluşturduğu e-posta grubuna bir aileye bir hafta 10 gün yetecek kadar bir mutfak listesi gönderiyor. Ayrıca ben kendim istediğimi alırım derseniz sebze meyveden bakliyata, pekmezden süt ürünlerine, zeytinden sabuna kadar 250’den fazla ürünün listesini de ekte yolluyor. Ürünleri almasanız da yanlarındaki neşeli açıklamaları okumak bile insanın iştahını kabartıyor. Öte yandan ödemeyi öncesi, sonrası ne zaman isterseniz yapın, eğer beğenmezseniz o ürünü ödemeyin diyecek kadar da nazik.

Sebzeler o kadar taze geliyor ki, önceki gün koparılıp kargolanıyor. Yemeklerimin bir kat daha lezzetlendiğini ve gelen organik, ilaçsız, hormonsuz ürünleri bebeklerime gönül rahatlığı ile yedirdiğimi söyleyebilirim. Büyük kızımın özellikle gelen zeytin ve peynir, ekmeklere bayıldığını da söylemeden geçemeyeceğim. Pınar hanım sayesinde eşim market alışverişlerini yapma ve eve taşıma derdinden kurtulduğu için çok mutlu :)

Detaylı bilgi için http://www.ipekhanim.com/ adresine bakabilirsiniz.

Pınar hanım’ın son bir senelik tüm e-postalarını biriktirmiştim. İçlerinde yöreye ait güzel mesajlar ve kendisinin ilettiği çeşitli tarım ve beslenme bilgileri var.