11 Kasım 2013 Pazartesi

Kitap Okuma Çemberlerine gelin!

Hayatta en çok sevdiğim hediye kitap! Bir arkadaşım bana kitap getirince havalara uçuyorum. Evde tüm eşyalarımı sahip olduklarımı verebilirim ama kitaplarıma kıyamıyorum. Her seferinde inanılmaz bir okuma açlığı ile bir sürü kitaba dalıyorum. Artık pek satın almıyorum, çünkü basılı kitabın yerini tutmasa da internetten pdf olarak indiriyorum. Ama her gece kaçta yatarsam yatayım mutlaka bir paragraf dahi olsa kağıt kitap okuma alışkanlığımdan vazgeçemiyorum.

İki senedir Kadıköy Özgürlük Parkı'nda kendi arkadaşlarımızla buluşup 8-10 çocuk etraftaki çocukları da ekliyoruz, doğuk, yağmur, çamur demeden getirdiğimiz çocuk kitaplarını okuyoruz. Bu sene sevgili Delfina'nın annesi Esra'nın başlattığı harika bir projeye katkı vermeye başladım.

Kitap Okuyan Çocuklar projesi olarak şimdilik belirlenen bir kaç organik pazarda çocuklar için kitap okuma çemberleri kuruluyor. Hangi pazarda saat kaçta gibi bilgiler projenin sayfasında ve Kitapokuyancocuklar facebook sayfasında yer alıyor. Bu yaz projede ben de kitap okuyan anne olarak Göztepe 60.Yıl Parkı'da destek verdim. Esra proje kapsamında  mobil çocuk kütüphanesi getirtti ve 100 kadar özenle seçtiği harika resimli kitap aldırttı. Bu yaz çocuklara en keyifli kitap okuma seanslarımı yaptım. Bazen 10 bazen 20 çocuğu aştı katlımcılar.


Şimdi kitap okuma çemberini Özgürlük Parkı'nda her Çarşamba saat 11'de yapmaya devam ediyoruz. Aynı gün organik pazar da parkta kuruluyor. Genelde yoğun talep üzerine ben kitap okusam da, gelen anneler ve babalar da kitap okuyorlar. Hatta son günümüzde bizden cesaret alan iki ufaklık, 5 yaşındaki kızım Melisa kendi çizdiği bir kitabı ve Aslı arkadaşımızın 3.5 yaşındaki kızı Nehir ilk kez kendi kitabını okudu dinleyici kitlesine.

Gelmek isteyenler için her Çarşamba saat 11 civarı Özgürlük Parkı'nın içindeki ahşap geminin yanında buluşuyoruz. Dilerim bu proje sayesinde kitap okuyan çocuklar çoğalır, benim kitaplardan aldığım zevki kızlarım da doya doya yaşarlar :)

5 yorum:

 1. Başak hanım size nasıl ulaşabiliriz, mail adresinizi rica edebilir miyim.?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii dogalanneyim@gmail.com a mesaj atabilirsiniz.

   Sil
 2. Merhabalar,
  BUgün Özgürlük Parkı ndaki etkinlikteydim. ve çok keyifliydi.
  Öğrenmek istediğim avrupa yakasında da böyle bir oluşum var mı? ya da düşünülüyor mu? Ortaköy'deyim ve etrafımızdaki parklarda böyle organizasyonlar yapılmalı diye düşünüyorum.
  sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Gunesozmen, konustuk mu? Bir suru anne vardi. Kendinizi tanitsaydiniz cok memnun olurdum. Blog uzerinden haber alip gelmenize cok sevindim. Ben de zevkle surduruyorum bu cemberi. Sevgiler.

   Sil
 3. Bugün ilk kez geldiğimden yalnız geldim. Belki birbirimizi görmüşüzdür:) aslında ben gel oyna ekibinde bulunan arkadaşımdan bilgiyi edindim ve dahil oldum. acaba avrupa yakasında da var mıdır diye araştırırken buldum blogu da ama Ben bu yakada bir türlü bulamıyorum boyle keyifli birşey...:(

  YanıtlaSil