23 Temmuz 2013 Salı

Hindistancevizi yağlı organik kremlerim


kendi kreminizi yapabilirsiniz :)

Yaklaşık 5 senedir çocuklarıma pişik kremi olarak zeytinyağlı bir krem yapıyorum ve vazelin yerine kullanıyorum. Etrafımdaki tüm arkadaşlarıma ve onların bebeklerine de bir sürü yapıp hediye ettim. Bu blogda yaptığım kremlerin içeriklerini sizinle paylaşmak istiyorum.

Kimyager ama evinde çocuk bakan bir anne olarak mutfakta laboratuvar çalışmalarım sonucu iki tip organik krem yaptım.

Kremi siz de yeni doğan bebeği olan annelere, arkadaşlarınıza, annenize, eşinize (eşlerden de beğenen ve kullanan var) veya kendinize yapmayı düşünebilirsiniz. Emin olun bebeklerinin pişik ve deri sorunlarında çok iyi sonuç verecek, anneleri çok mutlu edecek bir krem. Evet, maceracı anneler i temel zeytinyağlı krem yapımına bu blogumdan bakabilirsiniz. Krem tarifim ve başka bir sürü deodorant, diş macunu, güneş kremi ve temizlik ürünleri tariflerim ayrıca "Doğal Annelik Yolunda" kitabımda da var. 

Birinci tip bakım kremimde içerik olarak sadece organik hindistancevizi yağı, sevgili girişimci arkadaşım Dilek İnce Özenel’in zeytin bahçesinden doğal ve ilaçsız zeytinyağı, nerolinn organik portakal yağı ve doğal balmumu koyuyorum. Bu kremi vazelin gibi tüm vücudunuza, bebeğinize gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Tüm bebekli arkadaşlarımın yeni gözdesi. Artık bunu hediye ediyorum.

İkinci tip iyileştirici kremimde ise içerik olarak organik hindistancevizi yağı, Dilek İnce Özenel’in bahçesinden doğal ve ilaçsız zeytinyağı, nerolinn'den organik lavanta yağı, organik çay ağacı yağı, organik citronella yağı ve doğal balmumu kullandım. Bu kremi sivrisinek sokmalarına karşı olarak yaptım. Citronella diğer adıyla limonlu melisa otunun kokusu limona benziyor, sivrisinek ve böcekleri uzak tutuyor. Bazı bebek ürünlerinde de kullanılsa da aromaterapistler 5 yaşın altındaki çocuklara önermiyor. Ben kendim için kullanıyorum. Her türlü deri rahatsızlığınız için bu hoş kokulu kremi siz de yaparak kendinizde kullanabilirsiniz.

Kremlerime koyduğum yağların faydalarına gelecek olursak:

Hindistancevizi yağının faydaları saymakla bitmez. Aşı hakkında blogunun sahibi Arzuhan’ın çevirdiği ile 80 faydasını bu linkten okuyabilirsiniz. Genel olarak bahsedecek olursak iltihaplanmaya, mikrop kapmasına, mantara, virüslere karşı, dudak çatlaklarında, deodorant olarak, pişiklerde, yara izlerine yardımcı, cildi beslemede, yara, kesik ve sıyrıkları iyileştirmede, böcek ısırıklarında kaşıntıya ve yanmaya karşı, akne sorunlarında kullanılır.

Portakal yağının kokusunu çok seviyorum. Kremlerimi bir kere koklayınca tekrar tekrar koklamak istiyorsunuz.

Portakal yağının faydaları şöyle:
Enerjisi durgunlaşmış kişilere, Strese ve yorgunluğa, kasvetli düşüncelere, can sıkıntısına, psikolojik gerilim ve strese karşı etkili.Olumlu bir bakış açısı sağlıyor, enerji veriyor. Sakinleştirici, cilde canlılık ve güzellik veriyor, sıkılaştırıyor, sivilce ve akneleri giderici, yara ve yanıkların tedavisinde kullanılıyor, Kuru ve hassas ciltlerde dengeleyici özellikleri var. Portakal yağı ile selülitli bölgelere masaj yapılarak selülitlerin azaltılması sağlanıyor.

İkinci tip iyileştirici kremimde kullandığım lavanta, çay ağacı (tea tree) ve citronella yağlarının özellikleri işe şöyle:
Lavanta yağının faydaları nelermiş:
Sağlıktan, güzelliğe ve ev temizliğine kadar pek çok yere girdi lavanta yağı müthiş kokusu ile. Kuru ve çatlak deriyi iyileştirici, deodorant etkili, çaylatan dudaklara, uçuklara, yanıklara, kesit ve yaralara, böcek ve arı sokmalarında şişme ve kaşıntıyı alıcı, böcek kovucu, güneş yanıklarında, taşıt tutmalarında, egzema ve dermatitte etkili.
Çay ağacı yağının faydaları ise:
Antiseptik olarak enfekte olmuş yaraları ve kesikleri temizlemede, akneleri ve mantarı tedavi etmede, cilt lekelerinde, bit, pirelere karşı, kokuları gidermede, iltihapları gidermede, bağışıklık sistemi uyarıcı, uçuklar, yanıklar, su toplamaları, siğiller, akneler, isilikler, böcek ısırmalarında etkilidir.

Citronella yağının faydaları da böyle:
Parfüm ve sabun sanayinde sıkça kullanılan citronella yağının en büyük özelliklerinden biri kene dahil bir çok zararlı böcekleri uzaklaştırmasıdır. Bu yağ Çin tıbbında romatizmaya karşı, sakinleştirici olarak, depresyonu ve melankoliyi gidermede, ruhu canlandırmada, uykuyu düzenlemede, hafızayı güçlendirmede, alerji, egzama, sedef, nörodermit durumlarında, kas ve baş ağrıları, aşırı terleme (özellikle ayaklarda) etkilidir. Serinletici ve deodorant etkisi sağlayan bir yağdır.

Kullananlar ne dedi?

"Ağır bir ameliyat geçirdim diye. Eski üyeler yazdığım yorumlardan biliyorlar. Geçenlerde Basak Yaykin Pirtini ile konuşurken, ameliyat sonra karnımda oluşan deri çatlaklarından bahsettim. Eczaneden aldığım hiç bir krem bu çatlakları ve kurumaları önlemedi diye anlatırken, ben sana kendi yaptığım kremden göndereyim dene bak göreceksin, çok memnun kalacaksın dedi. Sağ olsun hemen kargoyla göndermiş. Bu kadar mı güzel olur, anında yumuşacık oldu karnımda ki çatlaklar ve kuruma bir anda kesildi. Tabii dolayısıyla müthiş kaşıntı da yapıyordu. Karnıma sürerken, ellerim pamuk gibi oldu.. O gün tesadüf kuzenim bana misafir gelmişti, bebeğinin poposunda ki pişiklerden bahsetti. Bir kavanozu da ona hediye ettim. Ertesi günü aradı, abla bu mucize nasıl bir kremdir, bebeğimin poposu sabah kalktığımda tamamen iyileşmiş dedi. Başak bunu mutlaka yapıp satmalı dedi. Ve hepimiz faydalanmalıyız... Evimizde bulunmalı mutlaka. Kavanozu açtığınızda mis gibi portakal ve limon kokusu yayılıyor etrafa... Dehşetle tavsiye ederim."Zeynep Gülay K.

"Bebeğimin pişiğine çok iyi geldi." Bora G.

"İleri yaşdaki annem şekeri sonucu dirseklerinde oluşan çatlaklara sürdü. Faydasını gördüğü için elinden bırakmadı, odadan odaya kremi taşıdı." Fersun O.

"Oğlumun güneş yanığına sürdüm ertesi gün geçmişti." Banu Ö.

"Ben devamlı elime sürüyorum bulaşıklar sonrasındaki kuruluğa çok iyi geliyor. Elden hemen de gitmiyor. Ayrıca eşim de çok sevdi." Hanife A.

Siz de kendi kremlerinizi yaparak hem bütçenize hem de çevreye katkıda bulunabilirsiniz.
Hepinize güzellik ve sağlık dolu günler diliyorum.

Başak Pirtini
***************************
Bana ulaşabileceğiniz linkler:

www.BasakPirtini.com

Doğal Annelik ile ilgili:
Doğal Anneyim Blogu: http://dogalanneyim.blogspot.com.tr
Milliyet Blog: http://blog.milliyet.com.tr/bashico
Facebook Doğal Anneyim Sayfası: www.facebook.com/dogalanneyim
Facebook Doğal Anneyim Grubu: www.facebook.com/groups/dogalanneyim
Instagram: www.instagram.com/dogalanneyim
Twitter: www.twitter.com/dogalanneyim
Youtube Başak Pirtini Kanalı: www.youtube.com/channel/UCRoKVtaVHmA48DsvW6Iid_A
Bilgi için e-posta: dogalanneyim@gmail.com

Enerjik Su ile ilgili:
Enerjik Su websitesi: http://enerjiksu.blogspot.com.tr
Facebook Enerjik Su Sayfası: https://www.facebook.com/enerjiksu/
Bilgi için e-posta: enerjiksu@gmail.com

Doğal yöntemlerle hayvan bakımı ile ilgili:
Bashico Blogu: http://bashico.blogspot.com.tr
Köpekler ve İnsanları Blogu: http://kopeklerveinsanlari.com
Facebook Hayvanlardan Mesajlar Sayfası: https://www.facebook.com/hayvanlardanmesajlar/
Instagram'da Hayvanlardan Mesajlar: www.instagram.com/hayvanlardanmesajlar

Başak Pirtini'den e-posta ile haber almak için e-bültene üyelik: 
http://eepurl.com/TeYdX